Позив за учешће на радионицама - Тршић 2021.

Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије  у сврху реализације циљева Научно-образовно-културног центра „Вук Караџић“ у Тршићу, међу ученицима средње школе промовише националне дисциплине: проучавање српског језика, културе, обичаја и фолклора.

Током 2018. и 2019. године, за надарене ученике средњих школа Републике Србије и Републике Српске  реализоване су радионице које су имале задатак остваривање наведеног циља. У току 2020. године радионице нису одржане због епидемиолошке ситуације изазване вирусом Covid-19.

Научно-образовно-културни центар „Вук Караџић“ планира да и ове године организује радионице из области Лингвистике, Историје српске културе  и Фолклористике. Организација радионица биће спроведена уз поштовање свих епидемиолошких мера. Наведене радионице организоваће се на основном нивоу, за нове полазнике, као и  виши ниво, за полазнике који су у претходном периоду похађали основни ниво. Предавачи ће, као и на претходним радионицама, бити професори и истраживачи, са Филолошког факултета и Учитељског факултетa Универзитета у Београду, Института за српски језик САНУ и Музиколошког института САНУ.

Радионице по областима:

I) Лингвистика (две опште теме):

а) Основни ниво: ЖАРГОНИЗМИ, ФРАЗЕОЛОГИЗМИ, ДИЈАЛЕКТИЗМИ У ОДНОСУ НА СТАНДАРДНИ ЈЕЗИК, са подтемама: Фразеологија српског језика;  Жаргонизми у когнитивнолингвистичком светлу; Дијалекти у односу на стандардни језик;  Језичка култура. (једна радионица за полазнике који се први пут пријављују);

б) Виши ниво: ДИГИТАЛНА ХУМАНИСТИКА  (једна радионица за полазнике који су већ похађали курс).

II) Историја српске културе:

а) Основни ниво: РАЗВОЈНЕ ЕТАПЕ СРПСКЕ КУЛТУРЕ (једна радионица за полазнике који се први пут пријављују);

б) Виши ниво: ТРАДИЦИЈА КАО СТВАРАЛАЧКИ ПОДСТИЦАЈ У САВРЕМЕНОЈ СРПСКОЈ КУЛТУРИ (једна радионица за полазнике који су већ похађали курс).

III) Фолклористика:

а) Основни ниво: ФОЛКЛОР – ВЕРБАЛНИ И МУЗИЧКИ ИЗРАЗИ ТРАДИЦИОНАЛНЕ КУЛТУРЕ (једна радионица за полазнике који се први пут пријављују);

б) Виши ниво: ТЕРЕНСКО ИСТРАЖИВАЊЕ ФОЛКЛОРА И ТРАДИЦИОНАЛНЕ КУЛТУРЕ ТРШИЋА И ЈАДРА (једна радионица за полазнике који се први пут пријављују);

Заинтересовани ученици треба да попуне упитник у наставку.

Упитник

После селекције коју ће извршити Програмски савет Центра, одабрани ученици добиће званични позив на адресу школе, за присуство наведеним радионицама.

Реализација наведених програма планирана је за:

• од 18. јула до 01. августа 2021. године – Лингвистика;
  • од 01. августа до 14. августа 2021. године  Историја српске културе и Фолклористика.

Планирано је да сви ученици добију потврде за успешно савладан програм, а оним  ученицима који под вођством ментора са успехом напишу и одбране своје истраживање, биће објављен рад у трећем зборнику радова Млади и србистика полазника радионица у Научно-образовно-културном центру „Вук Караџић“ у Тршићу.