Будући да је Школа основана у жељи да се студентима основних студија, заинтересованих за дијахронијска проучавања српског језика, омогући да прошире своја знања те да у оквиру интерактивних предавања и радионица буду упознати са савременим истраживањима и актуалностима у проучавању историје српског народног и књижевног језика, Програм активности у Школи конципиран је у виду свакодневних часова предавања и/или радионица, те ваннаставних активности (обилазак културно-историјских споменика у Тршићу, манастира Троноше, промовисање књига, приказивање издавачке делатности Матице српске).
Предавачи у Школи били су представници најеминентнијих стручњака и проучавалаца историје српског језика: проф. др Александар Милановић, проф. др Ирена Цветковић Теофиловић, доц. др Јелена Стошић, проф. др Владимир Поломац, проф. др Марина Курешевић, др Ана Мацановић, проф. др Исидора Бјелаковић.
Настава (предавања и радионице) одржавала се у преподневним и послеподневним часовима, а ове године односила се на палеографију, на анализу текстова Светог Саве, на аутоматско рашчитавање средњовековних рукописа помоћу софтверске платформе Transkribus, на проучавање славеносрпске ћирилице, на развој лексикона у књижевним језицима Срба 18. и 19. века, на транскрипцију текстова славеносрпске епохе и развој граматичке мисли у првој половини 19. века.