Лингвистички семинар Жаргонизми, дијалектизми, фразеологизми у односу на стандардни језик и дигитална хуманистика
Ове године ће у Научно-образовно-културном центру „Вук Караџићˮ у Тршићу бити организован пети летњи лингвистички семинар „Жаргонизми, дијалектизми, фразеологизми у односу на стандардни језик и дигитална хуманистикаˮ, који реализују сарадници Института за српски језик САНУ. Семинар је намењен ученицима свих разреда средњих школа и гимназија у Србији, Црној Гори и Босни и Херцеговини који су заинтересовани за занимљива истраживања српског језика, како његове граматике и различитих појава у језику као систему, тако и за испитивање значења речи у нашем лексикону, те за размишљање о повезаности језика и мишљења, о условљености језика као средства комуникације многим ванјезичким факторима – друштвеним, културним, историјским.
Семинар је организован у виду тематских радионица, којих има четири и одржавају се свакодневно током двонедељног трајања курса, и то су: 1) Фразеологија српског језика, 2) Жаргонизми у светлу когнитивне лингвистике, 3) Дијалекти у односу на стандардни језик и 4) Дигитална хуманистика. Ученици ће се упознати са методологијом лингвистичких истраживања и основним принципима осмишљавања и писања својих првих научних радова из различитих области србистике. Кроз инспиративне истраживачке задатке и разговоре са својим менторима, имаће прилику да о фразеологизмима и жаргонизмима размишљају на иновативан начин, да објашњавају њихово значење, анализирају их и класификују према различитим критеријумима, а уз одговарајућу литературу и речнике, проникнуће у основе лексикологије, фразеологије, когнитивне лингвистике и лингвокултурологије као језичких дисциплина. Полазницима дијалектолошког семинара биће представљене и теоријске основе које се тичу народног и стандардног језика, критеријуми за класификацију српских дијалеката, њихова подела, распрострањеност и карактеристике. Такође, ученици ће се упознати и са дигиталном хуманистиком као дисциплином, превасходно са могућностима њене примене, како у заштити и очувању културног наслеђа, тако и у савременим лингвистичким истраживањима.
Осим креативног истраживачког рада, индивидуалног и тимског, током трајања семинара ученици ће присуствовати предавањима која ће свакодневно одржавати српски лингвисти. Гости-предавачи посвећиваће пажњу различитим језичким питањима и проблемима настојећи да подстакну интересовање ученика за матерњи језик, те да их подстакну да о њему размишљају и да га проучавају.