ИЗВЕШТАЈ О О ПРЕДАВАЊИМА И РАДИОНИЦАМА ИЗ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ ЗА НАПРЕДНЕ УЧЕНИКЕ ОСНОВНИХ И СРЕДЊИХ ШКОЛА (Научно-образовни културни центар „Вук Караџић“ у Тршићу, од 3. до 16. октобра 2022. године)
Друштво за српски језик и књижевност Србије је, под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја, организовало више предавања и радионица за ученике основних и средњих школа који су били високо пласирани на такмичењима из Српског језика и језичке културе или на Књижевној олимпијади. Часови су одржани у Научно-образовном културном центру „Вук Караџић“ у Тршићу, од 3. до 16. октобра, а ученици су у овом објекту имали све услове за пријатан боравак и рад.
Прве недеље, од 3. до 9. октобра, предавања и радионице из српског језика и књижевности похађало је осамнаест даровитих ученика средњих школа са територије Републике Србије. Предавања из књижевности ученицима је одржао др Славко Петаковић, редовни професор на Катедри за српску књижевност са јужнословенским књижевностима и заменик председника Друштва за српски језик и књижевност Србије. Предавања и радионице су одржали и изузетни млади сарадници Друштва за српски језик: мср Јана Петровић, мср Ивана Васиљевић, мср Небојша Ђорђевић, Милена Милетић и Невена Милосављевић. Ученици су се упознали са различитим теоријским приступима у проучавању књижевности. Истраживали су однос фигуре ствараоца и лирског субјекта у песничкој традицији, и научили основне моделе стилизације типичних поетских топоса. Упознали су се са теоријским приступима у проучавању драме. На радионицама из језика дискутовало се о језичким питањима која се јављају на друштвеним мрежама и актуелним језичким темама, попут статуса англицизама у говору младих и о положају дијалеката српског језика.
Током слободних активности ученици су се лепо дружили, стекли су нова знања и пријатељства, што можемо видети по њиховим коментарима, остављеним у анонимној писаној анкети:
- „Било ми је драго што сам провела време са људима који воле српски колико и ја и склопила сам много пријатељстава.”
- „Допао ми се распоред јер смо имали довољно слободног времена и довољно предавања. Свидео ми се и сам начин предавања и то што смо детаљно обрадили сваку лекцију. Наставници су на занимљив начин предавали лекцију и константно су ми држали пажњу.”
- „Много ми се допада како је цела организација осмишљена, радили смо ствари које заиста не бисмо имали где другде да радимо.”
Учешће ученика у раду радионица и на предавањима недвосмислено је показало њихову заинтересованост за иновативан вид наставе која превазилази предвиђени наставни оквир за њихов узраст. Из Тршића су понели нова знања о српском језику и књижевности чиме је програм у целости испунио своју сврху. Надамо се да ће им ово искуство бити додатни подстицај да наставе да унапређују знања из српског језика и књижевности. Осим тога, вести о наставним активностима изведеним у Научно-образовном културном центру „Вук Караџић“ у Тршићу побудиле су знатну пажњу и изазвале афирмативне коментаре читалаца дневног листа „Новости“ и пратилаца инстаграма и фејсбука Друштва за српски језик и књижевнсот Србије, Катедре за српски језик са јужнословенским језицима и Катедре за српску књижевност са јужнословенском књижевношћу Филолошког факултета у Београду.
У име Друштва овом приликом изражавам захвалност ресорном министру, господину Бранку Ружићу, и свим представницима Министарства, просвете, науке и технолошког развоја и Научно-образовног културног центра „Вук Караџић“ у Тршићу који су помогли да се ова племенита акција изведе на најбољи начин.
Као илустрацију реализованог програма прилажемо и неколико фотографија које сведоче о плодотворном раду и лепом дружењу у амбијенту Вуковог Тршића.
Проф. др Славко Петаковић
Заменик председника Друштва за српски језик и књижевност Србије